Inducted Teams

Click on any field to view the Team profile.

arrow&v
Year
Team Name
Induction Year
Sport
1907
Kenora Thistles Senior Hockey
1982
Hockey
1912
Canadian Pacific Railway Soccer/Football Club
1989
Soccer/Football
1922
Fort William Great War Vets Junior Hockey
1982
Hockey
1924-25
Port Arthur Senior Hockey
1982
Hockey
1925-26
Port Arthur Senior Hockey
1982
Hockey
1928-29
Port Arthur Senior Hockey
1982
Hockey
1936
Canadian Olympic Hockey Club (NWO members)
1987
Hockey
1938
Fort William Junior 4's Rowing Crew
1988
Rowing
1938-39
Port Arthur Bearcats Senior Hockey
1983
Hockey
1947-48
Port Arthur West End Bruins Junior Hockey
1982
Hockey
1951
Fort William Rowing Club Junior Fours
1992
Rowing
1952
Fort Frances Canadians Senior Hockey
1984
Hockey
1952-53
Kenora Thistles Intermediate Hockey
1985
Hockey
1958
Fort William Redskins Intermediate Football
1983
Football
1958
Tod [Tom] Schoolboy Curling Rink
1984
Curling
1961-62
Port Arthur Bearcats Senior Hockey
1989
Hockey
1961-62
Marathon Mercuries Intermediate Hockey
1986
Hockey
1964
Fort William Nationals Senior Little League
1985
Baseball
1966
Fort William Americans Senior Little League
1991
Baseball
1967
Fort William Americans Senior Little League
1996
Baseball
1968
Fort William Nationals Senior Little League
1998
Baseball
1969
Fort William Moose-Internationals Senior Little League
1998
Baseball
1970
Thunder Bay Red Sox Little Big League
2001
Baseball
1974
Fort William National-Internationals Senior Little League
2003
Baseball
1974-75
Thunder Bay Twins Senior Hockey
1987
Hockey
1975
Northern Ontario Mixed 5-Pin Bowling
1982
Bowling
1975
Port Arthur Continental Major Little League
2005
Baseball
1975
Fort William National-Internationals Senior Little League
2007
Baseball
1975
Tetley [Bill] Men's Curling Rink
1986
Curling
1977
Thunder Bay Rowing Club Senior Heavy Fours
1997
Rowing
1979
Lund [Roy] Mixed Curling Rink
1986
Curling
1980
Fort William National-Internationals Senior Little League
2006
Baseball
1981
Thunder Bay Rowing Club Women's Lightweight Doubles
2012
Rowing
1981
Lang [Rick] Mixed Curling Rink
1990
Curling
1982
Hackner [Al] Men's Curling Rink
1988
Curling
1983-84
Thunder Bay Twins Senior Hockey
1995
Hockey
1984-85
Thunder Bay Twins Senior Hockey
1995
Hockey
1985
Hackner [Al] Men's Curling Rink
1988
Curling
1987-88
Thunder Bay Twins Senior Hockey
1999
Hockey
1988 & 89
Houston [Heather] Women's Curling Rink
1994
Curling
1988-89
Thunder Bay Twins Senior Hockey
1999
Hockey
1988-89
Thunder Bay Flyers Junior Hockey
2004
Hockey
1991
Cameron Lightning Class Sailing Crew
2013
Sailing
1991
Brown [Eila] Senior Women's Curling Rink
1997
Curling
1991-92
Repay [Jason] Junior Men's Curling Rink
2000
Curling
1991-92
Thunder Bay Flyers Junior Hockey
2008
Hockey
1994-95
Thunder Bay AAA Kings Midget Hockey Team
2009
Hockey
1996
Currie [Jeff] Junior Men's Curling Team
2002
Curling
1996-97
Thunder Bay AAA Kings Midget Hockey Team
2014
Hockey
2006
Hackner Senior Men's Curling Rink
2011
Curling