Inducted Athletes

Click on any field to view the Athlete's profile.

arrow&v
Last Name
First Name
Sport
Induction Year
Adams
John
Hockey
2014
Adams
Jack
Hockey
1985
Akervall
Henry
All-round
1988
Alexander
Tom
Swimming
2011
Allaire
Dallas
Running
1999
Allison
Mike
Hockey
2003
Backor
Peter
Hockey
1994
Bain
Wally
Track
1992
Baker-Anderson
Joann
Swimming
1994
Baluik
Stan
Golf, Hockey
2001
Barton
Cliff
Golf, Hockey
2001
Bergman
Gary
Hockey
1986
Bjorn
Ken
Swimming
1999
Black
Ruth
All-round
1985
Black
Steve
Hockey
1995
Bodnar
Gus
Hockey
1983
Bradley
Barton
All-round
1991
Bragnalo
Rick
Hockey
2011
Busniuk
Ron
Hockey
2016
Busniuk
Mike
Hockey
2012
Cahan
Larry
Hockey
1991
Cairns
Linda
Swimming
1998
Chambers
Jack
Rowing
1988
Chepesuik
Mike
All-round
1993
Christiansen
Keith
Hockey
2006
Clarke
Debbie
Swimming
2015
Cole
Andrea
Swimming
2013
Collins
Steve
Ski Jumping
1994
Cook
Tommy
Hockey
1990
Cooke
Stan
All-round
1987
Cooper
Alf
Track
1983
Coward
Johnny
Hockey
1991
Cox
Danny
Hockey
1983
Creighton
Dave
Hockey
1989
Crooks
Sean
Nordic Skiing
2015
Daniar
Steve
Wrestling
1990
DePiero
Mary
Diving
2002
Delvecchio
Alex
Hockey
1982
Devine Starczewski
Lynda
Golf
2018
Dika
Peter
All-round
1995
Domansky
Don
Track
1985
Dowton
Janette
Running
2007
Dunford
Noel
Football
1993
Dunville
Larry
All-round
1991
Filane
Domenic
Boxing
2004
Fogolin Jr.
Lee
Hockey
1993
Fogolin Sr.
Lee
Hockey
1988
Gallagher
Johnny
Hockey
1992
Gamble
Bruce
Hockey
1984
Gannon
Gerald
Skiing
1984
Gartrell
Frank
Skiing
1992
Gatherum
Dave
Hockey
2018
Gerry
Cleve
Track and Field
1993
Gibbons
Terri
Water Skiing
2012
Goegan
Peter
Hockey
1992
Grace
Maureen
All-round
1997
Greaves
Sandra
Judo
2002
Griffis
Silas
Hockey
1987
Guy
Jimmy
Curling
1982
Hackner
Al
Curling
2010
Hainey Jr.
Tom
Swimming
1997
Hansen
Knute
Skiing
2006
Harnett
Curt
Cycling
2002
Harpell
Winnie
Tennis
1987
Heath
Jeff
Baseball
1987
Hill
James
All-round
1988
Hooper
C.T. Tom
Hockey
1987
Houlder
Bill
Hockey
2019
Houston
Gordon
Hockey
1985
Hrkac
Tony
Hockey
2013
Hutcheon
Barbara
Figure Skating
1992
Irwin
Dave
Skiing
1989
Jarvis
James 'Bud'
Hockey
1998
Jenkins
Roger
Hockey
1992
Johansen
Trevor
Hockey
1997
Johnson
Greg
Hockey
2010
Jones
Tom
Auto Racing
1988
Jones
John
Auto Racing
2017
Kachur
Eddie
Hockey
1998
Kangas
Kathy
Parachutting
1989
Karila
David
Track
1984
Kearney
Fred
Hockey
1998
Keenan
Bill
Freestyle Skiing
2015
Kelly
Bob
Hockey
2017
Kettering
Barry
Auto Racing
1982
Koivisto
Weikko
All-round
1984
Kok
Lou
Wrestling
2017
Kryzanowski
Ed
Hockey
1996
Kutra
Lydia
Skiing
1998
Kwasny-Ritchie
Suzanne
Swimming, Rowing
1995
L'Heureux
Wilf
Hockey
1982
Landy
Frank
Football
1986
Lappage
Ronald
Judo, Wrestling
1985
Laprade
Edgar
Hockey
1982
Lespi
Leo
Hockey
1990
Lewicki
Danny
Hockey
1989
Liam
Parsons
Rowing
2016
Lindberg
Chris
Hockey
2015
Lindquist
Victor
Hockey
1994
Linklater
Vernon
Boxing
1996
Lockyer
John
Ski Jumping
2009
Lund
Pentti
Hockey
1984
MacKay
Calum 'Baldy'
Hockey
1991
MacKay
Murdo
Hockey
1999
Maciver
Norm
Hockey
2003
Madigan
Connie
Hockey
2001
Malloy-Stewart
Johanna
Swimming
2007
Marcon
Lou
Hockey
2000
McDonald
Mike
Skiing (Freestyle)
2005
McEwen
Mike
Hockey
1994
McGimsie
W.G. 'Billy'
Hockey
1987
McKinnon
Liz
Swimming
2003
McVeigh
Charles
Hockey
1993
Migay
Rudy
Hockey
1990
Miron
Jay
BMX
2010
Mitani
Lawrence
Judo
1983
Muloin
Wayne
Hockey
1996
Murphy
Ted
All-Round
1989
Murphy
Frank
Tennis
1986
Myslicki
Jason
Nordic Combined Skiing
2014
Nesbitt
Tom
Auto Racing
2009
Nicklin
Jeff
Football
1996
Olson
Dennis
Hockey
2018
Onuliak
Albert
Baseball
1988
Owchar
Dennis
Hockey
2004
Parsons
Liam
Rowing
2016
Penner
Orval
All-round
1997
Peterson
Amber
Freestyle Skiing
2014
Phillips
Tommy
Hockey
1987
Poddubny
Walt
Hockey
2002
Poile
Norman 'Bud'
Hockey
1983
Pronger
Chris
Hockey
2017
Pronger
Sean
Hockey
2009
Pyatt
Nelson
Hockey
1999
Reith
Helen
Curling
1988
Renken
Brian
Wrestling
1998
Renken
Lloyd
Wrestling
2000
Ritchie
Andy
Swimming
1999
Robinson
Terry
Track & Field
2008
Saasto
Anne
Bowling
2006
Safir
Dr. Oren
All-Round
2000
Saj
Tami
Swimming
1996
Sands
Charlie
Hockey
1991
Saunders
George
Wrestling
2003
Sawchuk
Bill
Swimming
1990
Schock
Ron
Hockey
1990
Scollie
Bill
Rowing
1984
Sharp
Lorriene
Bowling
1983
Shaw
June
Curling
1989
Sillman
Janet
All-round
2018
Simmer
Charlie
Hockey
1994
Skinner
Doug
Track
1982
Smith
Michael
Decathlon
2005
St. Croix
Rick
Hockey
1997
Stewardson
Trevor
Boxing
2019
Stewart
Gaye
Hockey
1983
Stewart
Ralph
Hockey
1996
Stovel
Peter
All-round
2000
Sutton
Ollie
Baseball
1983
Syms
Richard
Boxing
1986
Szura
Joe
Hockey
2007
Tait
George 'Lefty'
Football
1985
Thompson
Richard
Bowling
1982
Timmermann
Scott
Cycling
2011
Treftlin
Jeff
Football
2016
Van Belleghem
David
Football
2019
Venasky
Vic
Hockey
2000
Veneruzzo
Gary
Hockey
2000
Wala
George
Track and Field
2001
Walker
Jack
Hockey
1986
Walker
David
Freestyle Skiing
2010
Ward
Jimmy
Hockey
1982
Weatherston
Katie
Hockey
2013
White
Paul
Triathlon
2005
Williams
Kathy
Boxing
2016
Willson
Ella
Tennis
1986
Wilson
Gordon "Junior"
Hockey
1995
Wilson
Gordon "Phat"
Hockey
1982
Wirtz
Kris
Figure Skating
2008
Wishart
Wyatt
Wrestling
1993
Woit
Benny
Hockey
1987
Wragg
Paul
Powerlifting
2019