Inducted Builders

Click on any field to view the Builder's profile.

arrow&v
Last Name
First Name
Sport
Induction Year
Allard
Lorne
Hockey, Baseball
1984
Allison
Dave
Hockey
2009
Asseff
Chris
Hockey
1994
Baryluk
Mitch
Basketball
1986
Berglund
Art
Hockey
2004
Bode
Lothar
Track and Field
1989
Boyle
Charles J.
Hockey
1990
Bragnalo
Fred
All Round
2010
Cameron
Len
Curling
2001
Campbell
Beryl
Skating
1992
Cava
Albert
Hockey
2017
Charlebois
Bill
Curling
2007
Chepil
Art
Hockey
2000
Clayton
Francis
Wrestling
2002
Cook
Gary
Hockey
2008
Cousineau
Ray
All-round
1998
Crompton
Thomas
All-round
1992
Curtis
Harry
All-round
2006
Dampier
Alex
Hockey
2012
Donati
Hilda
Hockey
1988
Duncan
Neil
Curling
1993
Fawcett
Scott
Football
2018
French
John
Curling
1988
Fry Sr.
Tom
Curling
1989
Furlong
Michael
All-round
2019
Gale
Don
All-round
2011
Gasparini
John 'Gino'
Hockey
2014
Greaves
James G.
Baseball, Football
1984
Guzzell
Mike
Skiing
1982
Gwozdecky
George
Hockey
2010
Gwozdecky
Dr. George
All-Round
1988
Henderson
Dick
All-round
2012
Hennessy
Mickey
Hockey
1994
Higgins
Andy
Track and Field
2005
Hill
Richard
Baseball/Hockey
2018
Hinds
Todd
Wrestling
2016
Hollinsworth
Harry
Boxing, Track & Field
1991
Irving
Alex
Hockey
1992
James
Jack 'Baldy'
Football, Hockey
1996
Johnson
Jim
Hockey
2016
Kerr
Monty
Curling
1994
Keyes
Robert
Hockey
1985
King
Merv
Judo
2004
Kostick
Mike
Hockey
1995
Kubinec
John
Hockey
2000
MacArthur
Joe
Hockey
1991
MacLeay
Irene
Swimming
2017
Maddox
Al
Skiing
2006
Main
Don
Curling
2009
Mallon
Brian
Curling/Golf
2013
Marchiori
Ernie
Skiing
1997
Massaro
Albert
Auto, Hockey
1990
Mauro
Jim
Baseball
2015
McAuliffe
Thomas
All-round
1991
McCammon
Bob
Hockey
1994
McCormack
T.B. 'Bones'
Hockey
1987
McCranor
Thomas
All-round
1992
McEwen
Cam
Curling
1999
McIntosh
Lyn
Skiing/Auto Racing
2011
McKenzie
Bill
All-round
1983
McLean
Brian
Bowling
2013
Mitani
Hiroshi
Judo
1982
Morgan
Bob
Skiing
1990
Nicholson
Ken
Football
1998
Niemi
Reino
Wrestling
1995
Page
Fred
Hockey
1986
Parks
Hank
Wrestling
1995
Passador
Louie
Hockey
1996
Paul
Charles
Curling
1990
Peters
R.H. 'Bob'
Hockey
2002
Pudas
J. Albert
Hockey
2004
Puiras
Reijo
Skiing
1993
Ritchie
John
Skiing
2007
Salatino
Louis
Hockey
1999
Salonen
Bill
All-round
2014
Sargent
Frank
Curling, Hockey
1982
Saunders
Cecil 'Toby'
Baseball
1987
Scavarelli
Nels
All-Round
1985
Selman
Bill
Hockey
2012
Shipston
Stan
Ringette
2001
Siciliano
Dave
Hockey
1995
Slivinski
Albert
Football
1993
Spiess
Craig
Skiing
1996
Stansell
Lloyd
Curling
2019
Stenlund
Dr. Vern
Hockey
2015
Sutherland
Don
All-Round
2005
Tookenay
Joe
Hockey
1996
Tuckwell
Harry
Rowing
1991
Walters
George
Track & Field
2003
Wilson
Arline
Curling
1997
Wirkkunen
Joe
Hockey
2008
Wirtz
Paul
Figure Skating
2008
Wiwcharyk
John
Hockey
1998